archiv/2012_2013/exkurzia/intro.png
Exkurzia

Krásny jesenný deň 5.10.2012 sme na našej škole využili na exkurziu do blízkeho okolia. Autobus, plný dobre naladených žiakov, zamieril do neďalekých Lukovíšť. Táto malebná dedinka je rodiskom jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov Ivana Kraska. Žiaci si v budove obecného úradu vypočuli krátku prednášku v podaní pána starostu obce Mittera, nasledoval krátky dokument a obhliadka dvoch miestností s fotografiami a predmetmi zo života tejto významnej osobnosti nášho regiónu. Z obecného úradu sme sa prešli k rodnému domu a parku autora a príjemnú vychádzku sme ukončili na miestnom cintoríne, kde Ivan Krasko, vlastným menom Ján Botto, odpočíva. Žiaci mohli navštíviť aj hrob ďalšieho známeho slovenského autora Ladislava Mňačka, zaťa Ivana Kraska.
Našou druhou zastávkou bola obec Drienčany. Rozprávkové postavičky vyrezávané z dreva nás nasmerovali až k fare, bývalému rodnému domu nášho najvýznamnejšieho zberateľa rozprávok P. Dobšinského. Fara je dnes v rekonštrukcii. Po zrekonštruovaní má slúžiť ako Múzeum slovenskej rozprávky. V areáli evanjelického kostola je miesto posledného odpočinku Pavla Dobšinského. V jeho blízkosti je pochovaný ďalší významný dejateľ slovenských dejín, zberateľ ľudovej slovesnosti Jonatan Dobroslav Čipka. Súčasťou areálu kostola je aj renesančná zvonica (17. storočie). Pod areálom fary sa nachádza pamätník zobrazujúci tvorbu Pavla Dobšinského so symbolom Zlatého pera, zlatej podkovy a zlatého vlasu. Nevynechali sme ani návštevu slnečných hodín.
Tento príjemný deň a dobrú náladu nám nepokazila ani porucha autobusu. Náš šikovný ujo šofér si s ňou hravo poradil a po krátkej chvíli sme sa už, bohatší o nové zážitky a vedomosti, viezli späť domov.