archiv/2016_2017/beh/intro.jpg
Beh J.Jesenského - 2. ročník

V posledný májový deň obec Jesenské žila športom. Vlastne behom. Konal sa druhý ročník Behu Janka Jesenského. Organizátorom podujatia bola Základná škola na Ulici mieru 154 v spolupráci s Obecným úradom v Jesenskom. Prvý ročník sa konal pred dvoma rokmi, keď sa vedenie školy rozhodlo žiadať o pomenovanie školy podľa známeho slovenského prozaika Janka Jesenského, pretože sme zistili, že podľa neho nie je na Slovensku pomenovaná žiadna základná škola. Na podujatie sa prihlásilo 86 bežcov do takmer všetkých kategórií. Každej kategórii podľa veku bola prispôsobená aj dĺžka trate. Behali starší, mladší aj najmenší škôlkari.
V kategórii deti do 6 rokov ( 250 m) zvíťazil Ábel Tóth. V kategórii deti od 6 rokov do 10 rokov zvíťazil Adam Budai. Ďalší chlapec, Roland Borbáš, sa stal víťazom v kategórii chlapci od 10 rokov do 15 rokov. V tejto kategórii dievčatá zvíťazila Natália Gažiová. Ďalšie kategórie už boli menej obsadené. Napriek tomu v kategórii dievčatá od 15 rokov do 18 rokov zvíťazila Anna Kureková. V tej istej vekovej kategórii dorast chlapci prvý do cieľa dobehol Andrej Bodor. V kategóriách tých „ starších“ t.j. ženy od 18 rokov do 35 rokov zvíťazila Alenka Bödövá z domácej základnej školy. U mužov zvíťazil Martin Páterko. Ženy vekovej kategórie od 35 rokov do 50 rokov nemali zastúpenie. Snáď to nebol z ich strany len nezáujem, veríme, že k tomu prispel skôr strach z horúceho počasia. Chlapi sa nedali zahanbiť. Víťazom sa stal Csaba Singlár z Jesenského. Všetkým víťazom gratulujeme, zároveň si vysoko ceníme aj zúčastnených.
Všetkých nás veľmi potešilo, že sa bežať odhodlalo toľko bežcov. Je na organizátoroch, aby rozbehnuté podujatie pokračovalo aj v ďalších rokov .
Ako uvádzajú zdroje aj obec Jesenské je pomenovaná podľa neho. Stalo sa tak v roku 1948, keď názov obce Feledince bol zmenený na Jesenské. Obyvatelia obce dodnes používajú v maďarskom jazyku pomenovanie „Feled.
Janko Jesenský, bol významný predstaviteľ slovenskej modernej prózy, autor jedného z najlepších satirických románov. Ako prvý získal ocenenie národný umelec. Z jeho života je známe, že hoci sa narodil v Martine, v tom období meste národného hnutia, študoval aj na Lýceu v Rimavskej Sobote. Po štúdiách v roku 1905 zložil v Budapešti advokátsku skúšku. Okrem iných miest pôsobil v rokoch 1919 – 1922 ako župan Gemersko – malohontskej župy v Rimavskej Sobote. Jeho tvorba je rozsiahla a je dobré na ňu nezabúdať. Aj to je jeden z podnetov, prečo chce škola získať jeho meno. Organizovanie Behu Janka Jesenského je jedným z podujatí, aby škola mohla získať jeho meno.