archiv/2011_2012/den_bez_fajcenia/intro.gif
Medzinárodný deň bez fajčenia - 16. november

"Cigareta je smradľavá burina,
ktorá má na jednom konci oheň a na druhom blázna."
(A.Lincoln)

Cigaretový dym spôsobuje znečistenie organizmu nielen u fajčiara, ale veľmi negatívne vplýva aj na nefajčiarov, ktorým hrozia podobné riziká ako fajčiarom. Jedným zo spôsobov, ako informovať verejnosť o nebezpečenstve spôsobenom fajčením, je aj Medzinárodný deň bez fajčenia. My sme sa v tento deň zamerali práve na informovanosť ľudí, ktorým sme v uliciach položili pár otázok. Žiaci zo 7. a 8. ročníka oslovili spolu 26 mužov a žien. Z daného počtu opýtaných bolo len 8 nefajčiarov.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) fajčí každý tretí dospelý človek na svete, čo predstavuje približne 1,1 miliardy ľudí. Predpokladá sa, že do roku 2025 ich bude 1,6 miliardy. Až 80 % fajčiarov žije v krajinách s nízkym a stredným stupňom ekonomického rozvíja. Z odpovedí na otázku: „Aký je váš vzťah k fajčeniu?“ sme zistili, že dlhodobo fajčí 10 opýtaných respondentov a možnosť „príležitostne“ zvolilo 8 ľudí. Z ankety sme sa dozvedeli, že väčšina opýtaných začala fajčiť počas SŠ. Dvaja v priebehu ZŠ a niektorí len pred pár rokmi. Medzi opýtanými sa však našli aj takí, čo si tieto otázky pomýlili s anketou „vtipnejší vyhráva“ a odpovedali nám, že začali fajčiť už v roku 1901 alebo, keď mali 6 rokov, že siahajú po cigarete, keď ich odmietne frajerka a medzi dôsledky fajčenia zaradili napríklad aj ovisnuté prsia. Za sumu, ktorú doteraz minuli na cigarety by si najradšej kúpili 50 kartónov cigariet a chceli by prestať fajčiť práve z toho dôvodu, aby ušetrili a mohli si kúpiť ďalších 50 kartónov.

Slovensko patrí k štátom, ktoré majú najvyšší počet fajčiarov a zvyšujúci sa počet závislých. Fajčí 40 až 50 percent slovenskej populácie! Alarmujúci je počet detí, ktoré siahajú po prvej cigarete už vo veku 10 rokov! Na otázku „Kedy najčastejšie siahnete po cigarete?“ nám väčšina opýtaných odpovedala, že keď sú v strese (8 respondentov). Často siahajú po cigarete aj po jedle, či pri káve (7 respondentov). Cigaretku neodmietnu aj keď sú s priateľmi, pri odpočinku, práci alebo keď sa nudia. Medzi dôsledky fajčenia väčšina ľudí uviedla rakovinu pľúc (15 respondentov). Za ďalšie dôsledky považujú: vysoký krvný tlak, infarkt, upchávanie ciev, potraty, starnutie pleti a zhoršovanie jej kvality. Jeden respondent uviedol, že nevie, aké dôsledky má fajčenie. Ostatní si uvedomujú, že je nebezpečné a zdraviu škodlivé. Fajčenie spôsobuje smrteľné ochorenie, oslabuje a prináša extrémne vysoké riziko predčasnej smrti. Choroby, ktoré súvisia s fajčením, sú spoľahlivo dokázané a zahrňujú rakovinu pľúc a iných orgánov, chorobu srdca a iné ochorenia krvného obehu a dýchacích ciest.