archiv/2011_2012/fasiangy/intro.jpg
Fašiangový sprievod

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,
kto nemá kožúška zima mu bude.
Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.
Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy,
jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy.
Tuto nám nedali, tuto nám dajú,
tu koňa zabili, tu rebrá majú.
A my žiaci, neboráci, nemáme čo jesti,
musíme sa z domu, do domu po dedine pliesti.

Fašiangové sprievody, zábavy, divadlá i pochovávanie basy bývali neoddeliteľnou súčasťou tradícií našich predkov. Tento rok pripravili žiaci nášho divadelného krúžku na záver fašiangového obdobia pásmo piesní a vinšov spojené s pochovaním basy, ktorá má oddychovať až do Veľkej noci. Veselý fašiangový sprievod dedinou, ktorý potešil a pripomenul minulé časy a ľudové zvyky dedinčanov sa uskutočnil dňa 20.2.2012 pod vedením pani učiteľky Gombalovej. Žiaci divadelného krúžku boli oblečení do fašiangových masiek medzi ktorými nechýbali čerti s basou, ženích, nevesta, farár, vodník, hlúpy Jano, gazda a cigánka. Tento pestrý a zábavný sprievod putoval každou jednou triedou na našej škole, pokračoval materskou školou i ulicami Jesenské. Neobišiel ani pána farára, banku, potraviny, či policajný zbor. Žiaci boli obdarovaní rôznymi dobrotami – sladkosťami i klobáskami. Program vyvrcholil pochovávaním basy na školskom dvore. Dievčatá (plačky) priniesli basu, ktorú potom žiak prezlečený za farára „posvätil“ a za plačlivého spevu pri horiacich sviečkach basu pochovali (prikryli čiernym igelitom). Potom sa už všetci rozpŕchli do tried, pokračovali vo vyučovaní a členovia fašiangového sprievodu si vychutnali dobroty a rozveselení sa ďalej zabávali. Veríme, že všetci sa dobre bavili a o rok si to radi opäť zopakujeme, aby sa na dávne zvyky, tradície našich prastarých mám a otcov nezabudlo!