archiv/2011_2012/policajny_den/intro.jpg
Policajný deň

Na základe záujmu žiakov o policajný deň na našej škole sme opätovne aj tento rok požiadali
príslušníkov policajného zboru o realizáciu praktickej ukážky práce našich policajtov. Dňa 19.4.2012 prišli medzi žiakov príslušníci PZ z Rimavskej Soboty a Jesenského. Celá akcia začala ráno o deviatej hodine a trvala približne dve a pol hodiny. Tento čas bol zmysluplne využitý a žiaci sa dozvedeli mnoho nových poznatkov. Príslušníci polície prezentovali svoju prácu, predviedli žiakom I. i II. stupňa ukážky svojej profesie, ktorú denne vykonávajú. Žiakom sa veľmi páčila statická prezentácia techniky a technického vybavenia, výzbroje a výstroja PZ (ďalekohľad, zastavovací terč, nepriestrelná a reflexná vesta, rôzne donucovanie prostriedky ako putá, obušok, slzotvorný plyn) Najväčší úspech hlavne u chlapcov zožali samopal, signálna pištoľ na vystreľovanie svetlíc a brokovnica. Žiaci si mohli dôkladne poobzerať a zároveň vyskúšať ako sa sedí v policajnom aute, hovorí do vysielačky i ako znie zvuk sirény. Nasledovali dynamické ukážky zadržania páchateľa, ktoré policajti predvádzali na žiakoch – dobrovoľníkoch. Deti so záujmom sledovali výklad i prezentované ukážky.
Na druhom stupni v 6. a 7. ročníku sa uskutočnila beseda, kde bola žiakom vysvetlená charakteristika šikanovania, jeho prejavy i zameranie, kde dochádza k šikanovaniu a aké tresty im hrozia za trestné činy súvisiace so šikanovaním. Besedu realizovala kpt. Mgr. Katarína Baboľová, ktorá im na záver poskytla rady ako sa brániť počas šikanovaniu, na koho sa obrátiť a čo majú robiť, keď sa stanú obeťou šikanovania.
Sme presvedčení, že tento deň sa naplnil cieľ celej akcie, ktorým bolo minimalizovať prejavy šikanovania na školách, oboznámiť žiakov o skutkovej podstate trestných činov a zvýšiť ich vedomostný rozhľad i na základe výkladu a praktických ukážok príslušníkov PZ.
Veríme, že v podobných akciách v spolupráci s políciou budeme i naďalej pokračovať.