archiv/2011_2012/sokoliari/intro.jpg
Sokoliari

Dňa 15.11.2011 nám sokoliari – Falconarii do priestorov telocvične priniesli kus živej prírody. Dve strávené hodiny v spoločnosti sokoliara Jána Paceka a jeho dravcov stáli skutočne za to. Vo svojom programe nám predstavil sovičku Plamienku driemavú, Výra skalného, myšiaka, Orla skalného a Sokola sťahovavého. Výr a sokol nám doslova lietali nad hlavami, ale sokoliar ich dobre strážil i vycvičil, takže počúvali jeho povely a výzvy. Počas prehliadky jednotlivých dravcov sme sa z výkladu pána sokoliara dozvedeli veľa zaujímavostí z ich života. Mali sme možnosť pozorovať ich úplne zblízka, videli sme ako prelietajú z miesta na miesto lákané mäsovou odmenou. Tí odvážnejší si týchto nádherných vtákov aj pohladili po ich hebkých pierkach. Dozvedeli sme sa, že aj niektorí známi ľudia z dávnejšej minulosti venovali mnoho času tejto krásnej záľube. Boli to napríklad Mária Terézia, Matúš Čák Trenčiansky, svätý Cyril a mnoho iných. Na záver sme sa mali možnosť s jednotlivými dravcami odfotografovať a to v rámci tried i jednotlivo. Z vystúpenia bolo cítiť radosť a nadšenie nielen zo strany žiakov, ale i pedágogov. S poďakovaním sme sa rozlúčili s pánom Pacekom, ktorý sa tejto nádhernej záľube venuje už 11 rokov. Budeme sa tešiť, ak ho budúci rok budeme môcť privítať opäť, najlepšie na dvore našej školy a za pekného počasia.