archiv/2011_2012/vynasanie_moreny/intro.jpg
Vynášanie Moreny

K významným zvykom jarného obdobia patrilo vynášanie slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat (Morena). Bola symbolom zimy a smrti. Jej zničením sa malo z ľudí aj z dediny odstrániť všetko zlo a choroby.
Naša základná škola si ctí tradície a ľudové zvyky a tak sme dňa 22.3.2012 usporiadali túto zaujímavú jarnú akciu. O našu krásnu a vyzdobenú Morenu sa postarali žiaci divadelného krúžku pod vedením pani učiteľky Gombalovej. Piesňou „Morena, Morena...“ začal sprevádzaný sprievod detí I.stupňa, ktoré spolu s pani učiteľkami niesli vlastnoručne vyrobenú Morenu. Deti sa na symbolickú rozlúčku so zimou aj riadne pripravili. Naučili sa piesne a ľudové povedačky, ktoré nám aj v pekných krojoch predviedli. Začali v našej škole, potom v materskej škole a pokračovali ulicami obce Jesenské až k rieke Rimave. Pri brehu sme sa s Morenou rozlúčili so slovami:
„Morena, Morena, obi si kolená.
Prichystáme ťa, odejeme ťa,
zapálime ťa, zhodíme ťa.
Vo vode ťa utopíme
takto ťa odprevadíme.
Nech rozkvitne zelený háj
a nech príde krásna jar.“
Keďže Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. A tak sme našu Morenu – symbol smrti, chorôb a zimy zapálili a hodili do Rimavy. Z mosta sme pozorovali ako ju unáša prúd rieky. A aby zima nadobro odišla a krásna jar, aby sa rozvinula do svojej zelenej krásy, tak sme počas spevu ozdobili konárik – symbol jari krásnymi farebnými stužkami a veľkonočnými ozdobami. Ten potom dievčence v krojoch niesli dedinou a za nimi si deti v sprievode držali v ruke svoje vlastné ozdobené konáriky, ktoré sme po ceste darovali všetkým tým, ktorí nás počas fašiangového sprievodu obdarovali rôznymi dobrotami. My sme im na znak poďakovania priniesli pre potešenie kúsok jari. Týmto sa pre nás končil jeden ďalší nezabudnuteľný deň plný spevu, radosti a krásnych zážitkov.