archiv/2015_2016/hvezdaren_1st/intro.jpg
Exkurzia 1. stupňa vo hvezdárni v Rim. Sobote

11. a 12. apríla boli žiaci 1.,2., 3. a 4.ročníka na exkurzii v okresnej hvezdárni v Rimavskej Sobote.
Žiakov prehliadka okresnej hvezdárne veľmi zaujala. Mali možnosť pozorovať Slnko a jeho veľkú škvrnu protuberačným ďalekohľadom umiestneným v kupole na streche hvezdárne. Pracovníčka hvezdárne deťom ukázala hračky na solárny pohon a mohli sledovať ďalekohľadom aj okolie hvezdárne. Rimavskú Sobotu mali deti ako na dlani.
Po prehliadke vonkajších priestorov sa žiaci premiestnili do prednáškovej sály, ktorá je vybavená audiovizuálnou aj didaktickou technikou, veľkoplošnou projekciou na ktorej mohli vidieť rôzne počítačové animácie. Videli veľkosť škvrny na Slnku v porovnaní s veľkosťou našej Zeme. Dozvedeli sa rôzne zaujímavé poznatky o našej najbližšej hviezde Slnku. Pomocou názornej didaktickej pomôcky mali vysvetlené fázy mesiaca. V závere tematickej hodiny si pozreli videá o štarte raketoplánu, o kozmonautoch na mesiaci ale aj na vesmírnej stanici. Jednotlivé ukážky boli veľmi zaujímavé.