archiv/2017_2018/spisovatel_jobus/intro.gif
Beseda so spisovateľom, spevákom a hudobníkom Branislavom Jobusom

Marec je už tradične mesiacom knihy a čítania. Tak ako každá škola, aj my na Základnej škole na Ulici mieru v Jesenskom, sme sa rozhodli pripraviť pre našich žiakov podujatia na podporu čítania a lásky ku knihám.
Naše pozvanie na besedu prijal známy spevák a spisovateľ Branislav Jobus. Keď sa ráno v škole zjavil skoro dvojmetrový pán s kufrom plným kníh, bolo jasné, že nás čaká zaujímavé predpoludnie. Deti sa na toto stretnutie pripravovali už niekoľko dní predtým na hodinách slovenského jazyka. Pripravili si referáty o jeho živote a tvorbe, čítali ukážky z jeho knižiek, kreslili obrázky.
Branislav Jobus píše detské knižky už 14 rokov a,ako sám tvrdí, sú jeho najväčšou slobodou. Rád v nich pracuje s rôznymi vymyslenými a vtipnými menami a situáciami. Každá knižka obsahuje veselé ilustrácie, ale aj množstvo hlbokých myšlienok, ktoré vo vás dlho ostanú aj po prečítaní daného diela. Známy spisovateľ Daniel Hevier nazval pána Jobusa slovenským Exupérym, práve pre hlboké odkazy ktoré jeho knihy skrývajú.
Naši žiaci nemajú často možnosť stretnúť s takouto osobnosťou, a tak ich jeho rozprávanie o knihách, ale aj o živote zaujalo. Ako sme sa dozvedeli, okrem písania ho nesmierne baví a napĺňa aj hudba. Má svoje kapely, organizuje vlastný hudobný festival v rodnej dedine Vrbové a rád vymýšľa alternatívne hudobné nástroje z odpadových materiálov alebo úžitkových predmetov.
Ale najviac zo všetkého žiakov prekvapilo, že to čo si najviac cení je sloboda, ktorú objavil, keď sa stal úplným abstinentom. So svojim typickým hlbokým hlasom a smiechom nám každú knižku predstavil aj vlastnou originálnou skladbou a príbehom o jej vzniku. Na záver nasledovali zvedavé otázky žiakov. a možnosť zakúpiť si knihu aj s autorovým podpisom.
Vieme, že v dnešnej dobe deti málo čítajú, ale práve vďaka stretnutia s ľuďmi ako je pán Jobus, v nich môžeme vzbudiť motiváciu do objavovania sveta kníh.