archiv/2018_2019/den_kniznic/intro.png
Medzinárodný deň školských knižníc

Naša škola sa aj tento rok rozhodla zapojiť do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice, nakoľko sa žiakom zážitkové učenie veľmi páči a tohoročná téma podujatia je navyše veľmi aktuálna.
Dňa 22. októbra 2018 sme spolu so žiakmi pripravili celodenné podujatie rozdelené do viacerých menších aktivít.

V prvej fáze si žiaci študovali dostupnú literatúru z našej školskej knižnice o histórii Slovenska a Česko-Slovenska. Informácie dopĺňali z internetu. Všetky zozbierané informácie použili do prípravy plagátov a sprievodného slova.
Cieľom prvej fázy podujatia bolo priblížiť žiakom históriu z knižiek oživenú o reálne spomienky najmä starých a prastarých rodičov.
V druhej fáze sme pripravili verejnú knižnicu a verejnú výstavu prác našich žiakov.
V obci Jesenské, kde sídli naša základná škola máme pamätník padlých hrdinov 1. svetovej vojny. Práve toto miesto sme vybrali ako najvhodnejšie na uskutočnenie danej akcie.
Celé podujatie otvorili žiaci 9. ročníka príhovorom a recitáciou básne „Krvavé sonety“.
Všetci návštevníci boli privítaní tradičným chlebom a soľou. Chceme žiakov viesť k úcte k našej histórii a aj preto žiaci položili veniec k pamätníku padlých hrdinov.
Žiaci potom predstavovali jednotlivé oblasti a udalosti z obdobia prvej Česko-slovenskej republiky. Prítomní návštevníci si mohli pozrieť ich diela a vypočuť si ich názory na toto obdobie.
Ďalšia skupinka žiakov sa prechádzala pomedzi prítomných s pripravenými otázkami, čo vedia o tomto období a aké sú ich pocity a spomienky. Odpovede zapisovali na tabuľky, ktoré si vopred pripravili a ktoré mali pripomínať drevené tabuľky, na ktoré sa v minulosti písalo v školách.
Najväčším zážitkom pre všetkých prítomných bolo rozprávanie tety Mišurákovej. Táto milá pani nám prerozprávala svoj životný príbeh, zážitky z vojny, ktorú ako 10-ročná zažila na vlastnej koži. Z jej slov sme mali zimomriavky i slzy na krajíčku. Bola to tá správna bodka a najdôležitejší odkaz našej akcie.